«

»

gru 27

Handel nieomal przepadł, a konie są wciąż

Wędrowcy odwiedzający Sienę, choć ułomek z nich, ogromnie starają się dotrzeć na Il Palio ? wspaniałe wyścigi konne z niesłychanie starą tradycją, która dosięga średniowiecza, czasów podczas gdy kwitł w tamtym miejscu również import. Społeczeństwo Sieny podtrzymują tą prestiżową tradycję wyścigów.

Siena magnetyzuje podróżników nie zaledwie z powodu wyścigu. Powinno się tam wpaść przy okazji pobytu w Italii. Do Włoch prawdopodobnie najakuratniej oraz najprędzej dolecimy samolotem.

Il Palio nawiązuje do własnych, zwyczajnie ludzkich, atawizmów – konkurencji i wygranej. To iż odbywa się w oprawie stylizowanej na średniowieczną oprócz tego dodaje mu klimatu. Sama Siena a w istocie jej starówka jest kwintesencją średniowiecza a Il Palio w dużym stopniu je inspiruje.

Wyścig jest poniekąd nader krótki i odbywa się wokół głównego placu, na którym rozkwitał dawniej handel. W tym miejscu wypada dołożyć, iż jak dawniej handel (import i eksport) był w tamtym miejscu czymś co przyczynia się do progresu miasta, tak w tym miejscu handel (eksport oraz import) już nie jest tak podstawowy jak niegdyś. W czasie wyścigu wszystkie wykręty zdają się być uznane, niemniej Włosi respektują konie i nie narażają ich raczej na jakiekolwiek specjalne przykrości. Tryumf w Il Palio znaczy honor dla całej dzielnicy a jeźdźcy, jacy wygrywają stają się na moment lokalnymi gwiazdorami.